Tävling

Seriespel

Blandade nyheter och kommentarer från lagkaptener

Anders Zetterberg (H65) 23/5 
”I ett strålande sommarväder studsade vi tillbaka på direkten genom en 10-2 seger över våra gäster från Tortuna som för övrigt vann sin första match mot Sala. Vi fick stora skälvan när vi i morse fick se att greenerna var tunt tunt dressade och att alla puttlinjer tydligt syntes men efter första nio var greenerna avsläpade och våra gäster fick läsa linjer utan hjälp. Banan var i toppskick och äntligen fick vi lite speed på greenerna. Jag lämnar nu över stafettpinnen som lagledare till F Bolling som återkommer om nästa match och laguttagning, vi hade återigen med en rookie Claes G Peterson och han skötte sig med den äran och vann sin match ganska klart, bra jobbat Classe.”

Margaretha Björklund (D50) 23/5
”Laget spelade match borta mot Bråviken måndag 21 maj. En trevlig dag trots att vi förlorade med minsta möjliga marginal. Ett glädjeämne dock, Maggan Björklund gjorde hole in one på hål röd 7!”

Fredrik Bolling (H65) 21/5
”Årets inledande seriespel i H65 kunde ha slutat bättre för oss i Norra serien. Ett besök i Köping gav 8-4 till hemmalaget som behärskade den knixiga (och tyvärr ofta gräslösa) banan bättre än vad vi gjorde. Ett smart drag av hemmalaget var att övningsgreenen öppnas först om ca 3 veckor – gästande lag kunde alltså inte känna på hur långsamma greenerna var – man tycker ju att vi kunde ha lärt oss det efter några hål, men icke så. Det är ju dock lika för alla.

Ljusglimtarna i mörkret var 3: Rookin Anders Wide som vann sin första seriematch med 5-4 och veteranen Christer Knutsson som slog sin motståndare med 3-1. Christers motståndare var obesegrad hela förra säsongen, vilket ytterligare förstärker Christers insats. Den tredje ljusglimten var den trevliga samvaron vi fick avnjuta under vårt besök liksom den goda maten vi bjöds på.”

Kontaktpersoner för Serielag 2018

Serie 1 < 18 i hcp
Rita Hallström
0704-380046

Christina Persson

Serie 2 > 18 i hcp
Kerstin Lindgren Olsson
0705-17 49 82
kerstin.lindgren@junis.org

Oldgirls
Kicki Petersson
0705-60 68 56
kicki-p@hotmail.com

H40+ Lag 1
Lagkaptener

Mathias Sundberg
Tel 0722354040
mathias1.sundberg@gmail.com

Henrik Sjö
Tel 0705123321
henrik@johsjo.se

H40+ Lag 2
Lagkaptener

Johan Peterson
0706152400
johan.o.petersson@telia.com

Ulf Bergh
0761281164
ulf.o.bergh@telia.com

H50 Lag 1
Lagkaptener

Johan Peterson
Tel 0706152400
johan.o.petersson@telia.com

Ulf Bergh
Tel 0761281164
ulf.bergh@norrevo.se

H50 Lag 2
Lagledare
Kjell Lund
Tel 0708570700
kjell.lund@smhi.se

H65 Div 3 Östra, lag NSGK (S2)
Bo Göransson
072-228 73 60
bosseg48@telia.com

H65 div 3 Norra, lag NSGK (N1)
Fredrik Bolling
070-512 28 80
fredrik.bolling@frb.se

H65 Div 3 Södra, lag NSGK (S1)
Owe Eriksson
0121-102 82,  070- 972 75 00
owe.carina@telia.com

H70 Östgötaserien
Arne Johansson
070-820 58 17
ramboarne5991@gmail.com

Christer Andersson
070-514 38 56
cm.andersson@telia.com

H75 MsV, lag NSGK 1
Ronny Ring
070-537 08 05
liron@telia.com

H75 MsV, lag NSGK 2
Ulf Larsson
0121-125 27
ulf.lar@telia.com

H75 MsV, lag NSGK 3
Kurt Klevesand
070-9557093
kurt.klevesand@telia.com