TÄVLA

TÄVLA

Välkommen att spela tävlingar på NSGK

Årets tävlingsprogram är klart och från 1 juni öppnar vi åter för tävlingsspel igen.

 

Tävlingsregler

Vi tillämpar generellt SGFs tävlingsregler och rekommendationer.

Tävlingsprogram

GOLFVECKAN

6-10 JULI på Klinga

Vecka 27 så är det roliga tävlingar Klinga från tisdag till torsdag.

 

Närmast hål

Vinn ditt årsmedlemskap 2022 på NSGK!

Den spelare som är närmast på hål 4 när veckan är slut veckan vinner ett årsmedlemskap på NSGK. Även pris till den som är närmast varje tävlingsdag.

Satsa 50kr/tävling innan du startar genom att anmäla dig i receptionen.

Vinnare närmast hål hela veckan: Mattias Sjösten 0,94m

Ekobryggeriet 6+6+6

Tisdag 6 juli
Tvåmanna lagtävling som börjar med 6 hål fyrboll bästboll , sedan foursome hål 7-12 och slutligen singeltävling hål 13-18. Spelformen är slaggolf med löpande start från hål 1.

Vinnare närmast hål: Lucas J Larsson 1,75m

Golfresan on tour

Onsdag 7 juli
2-mannalag greensome slaggolf. Åldersgräns 18 år fyllda tävlingsdagen, junior får spela med målsman.

Vinnare närmast hål: Mattias Sjösten 0,94m

Kontorab open

Torsdag 8 juli
Singeltävling där alla anmälda spelare delas upp i tre lika stora klasser, vilka startar i ordning A – B – C (A = lägsta hcp-klassen).

Vinnare närmast hål: Peter Ekedahl 2,69m

Golfhuvudstaden Tour

Fredag 9 Juli
Tvåmannascramble slaggolf. Lägsta ålder 18 år. Juniorer 12-17 år får spela med förälder, kontakta i så fall golfklubben för anmälan.

Alla deltagare måste ha registrerat minst 4 hcpronder under 2021.

Vinnare närmast hål: Andreas Åberg 1,92m

NSGK 4-mannascramble

Lördag 10 Juli
Spelformen är Texasscramble med 4 spelare i varje lag.

Vinnare närmast hål: Johan Moberg 1,30m

NT-GOLFEN

NT-Golfen 2021 inställd

På grund av rådande Coronapandemi kommer NT-golfen precis som förra året att ställas in.

Det är givetvis tråkigt att behöva ställa in samtidigt som det öppnas upp för att spela andra tävlingar i Golfsverige. NT är en granskande verksamhet och att samtidigt som det pågår en pandemi stå som arrangör av större publika evenemang skulle inte vara rätt. Nu laddar vi för NT-golfen 2022.

2019 deltog 864 spelare fördelat på 4 dagar vilket var en ökning från tidigare år.

FOX ÖSTGÖTA JUNIOR OPEN

ÖJO – En tävling som ingår i Junior Masters Invitational som spelades första gången 1994 där tävlingarna bygger på öppna juniortävlingar i golf om minst 36 hål. Tävlingarna är fördelade över hela landet och NSGK är en av de fem klubbar som var med och startade denna juniortour.

Adam och Izabella vinner FOX ÖJO 2021

Adam Samnegård från Norrköping Söderköping GK och Izabella Grimbrandt från Haninge stod som slutvinnare i årets upplaga av elitjuniortävlingen FOX Östgöta Junior Open.

Adam som spelade sin sista tävling som junior var extra glad över att ta hem segern på hemmaplan.

SERIESPEL

Damer Serie 1

Kerstin Lindgren Olsson
kerstin.lindgren@junis.org
Tele 070-5174982

Damer Serie 2

Anneli Davidsson
anneli.cidh@live.se

D50

Birgitta Borg
0705-437316
birgitta.borg47@gmail.com

Irene Olsson
0709-886610
birgitirene.olsson@gmail.com

H40+ Lag 1

Mathias Sundberg
Tel 0722354040
mathias1.sundberg@gmail.com

Henrik Sjö
Tel 0705123321
henrik@johsjo.se

H40+ Lag 2

Johan Peterson
0706152400
johan.o.petersson@telia.com

Ulf Bergh
0761281164
ulf.o.bergh@telia.com

 

H50

Johan Peterson
Tel 0706152400
johan.o.petersson@telia.com

Ulf Bergh
Tel 0761281164
ulf.bergh@norrevo.se

H60 Klinga

Lasse Johansson
0705-402758
lasse@ljofsweden.se

Peter Magnell
0706-552556
peter.magnell1@comhem.se

H60 Hylinge

Kjell Lund
Tel 0708570700
kjell.lund@smhi.se

H70 Klinga

Arne Johansson
070-820 58 17
ramboarne5991@gmail.com

Fredrik Bolling
0705-122880
fredrik.bolling@frb.se

H70 Hylinge

Bo Ågren
0722-344844
bosse.agren.4910@gmail.com

Lars Norén
0705-804808
lars.g.noren@gmail.com

H75 MsV Östra

Kurt Klevesand
070-9557093
kurt.klevesand@telia.com

H75 Klinga

Willy Öhrström
0705-172707
willy.ohrström@telia.com

Christer Andersson
0705-145856
cm.andersson@telia.com

H75 Hylinge

Bo Juhlin
0708-158326
011.164296@telia.com

John Borg
0706-581950
johnaborg1943@gmail.com

H80 Klinga

Bengt Johansson
0703-184879
bengtgjohan@gmail.com

Ronny Ring
0705-370805
liron@telia.com

H80 Hylinge

Sören Elfsberg
0708-292252
soren.elfsberg@gmail.com

Lars Hedeson
0736-845134
lars.hedeson@telia.com

VÅRA TÄVLINGSPONSORER